Nepravidelná menstruace může ohlašovat menopauzu
Menstruace – pro mnoho žen nejméně oblíbený čas spojený s bolestí, únavou, náladovostí či depresí. Jak ženy reagují, pokud menstruace začíná vynechávat a ohlašuje se menopauza? Často opět lítostivě a depresivně. Část žen má pocit, že s menstruací přicházejí o své ženství. Jak si na tomto období najít pozitiva a skutečně si je užít?
Třetinu svého života prožije žena v menopauze a není žádný důvod, aby to bylo méně hodnotné, nebo dokonce stresující období.
Snížená funkce vaječníků má za následek pokles hladiny estrogenů i gestagenů. Proto se u žen přibližně okolo 45. roku věku začíná objevovat nepravidelná menstruace a první nepříjemné příznaky menopauzy v podobě návalů horka a pocení. Těmito obtížemi trpí až 85 % žen.
Dále se u žen projevují bolesti hlavy, nespavost, změny nálad, deprese, bolesti páteře a kloubů i pocity urychleného stárnutí. Už dávno není pravda, že tyto příznaky významně zhoršují kvalitu života.
„Je známa celá řada postupů a léků, které problémy spojené s postmenopauzálním syndromem zmírňují nebo zcela odstraňují. Ale podle příznaků je zřejmé, že jedna univerzální léčba není reálná,“ říká gynekolog Ivan Reich.
Ojedinělé nejsou ani potíže s močením, zvýšená kazivost zubů, vypadávání vlasů a kardiovaskulární problémy. Velmi zákeřná a nebezpečná je osteoporóza. Tu lze zjistit speciálním vyšetřením (kostní denzitometrie – pozn. red.), které odhalí úbytek kostní hmoty, v jehož důsledku mají kosti větší sklony lámat se.
„Někdy nevnímá žena žádné potíže, ale skrytě se u ní může vyvíjet právě osteoporóza,“ varuje MUDr. Reich. Nejúčinnějším řešením, jak se problémů v menopauze zbavit, je hormonální léčba, která nahrazuje přirozené pohlavní hormony, které už si tělo neumí samo vytvářet. Na prvním místě stojí nízkodávková hormonální terapie. Pokud se po třech měsících pravidelného užívání hormonů stav pacientky nezlepší, je to důvod k tomu, aby lékař dávky hormonů zvýšil.
Terapie je vhodná pro ženy starší 45 let. Diagnózu určí lékař podle věku a příznaků pacientky. Pokud si není jistý, provede biochemické vyšetření, na základě kterého zjistí, zda jde skutečně o problémy spojené s klimakteriem.
„Řídíme se hlavně příznaky pacientky, protože na základě biochemického vyšetření bychom už nasadili hormonální léčbu, ale pacientka si to nepřeje, protože ji příznaky natolik nekomplikují život. Každý vnímáme kvalitu života jinak,“ podotýká MUDr. Reich.
Pro každou pacientku je vhodné zvolit odpovídající lék nebo kombinaci léků. Spolu se správnou životosprávou a cvičením bývá téměř vždycky dosaženo příznivého efektu.
S klimakteriem souvisí i sexuální problémy. Bolestivý pohlavní styk a další nepříjemné pocity jsou způsobené vysycháním sliznice pochvy. To způsobuje, že žena ztrácí na sex chuť, což bohužel může vést až k rozpadu partnerského vztahu. Většina žen kolem 50 let věku považuje sexuální život i v době přechodu za důležitý, spokojené s ním jsou asi tři čtvrtiny těchto žen.
S věkem ovšem klesá jak jejich spokojenost, tak i význam sexu. Důvody k nespokojenosti nemusí pramenit jen ze zdravotních obtíží žen. Často je na vině i nezájem nebo nedostatek citu ze strany partnera. Žena by se v každém případě neměla stydět svoje sexuální problémy řešit s lékařem. Sex totiž nemusí být tabu ani v období menopauzy a po něm.
Ženy po přechodu mají sklon omezovat svou fyzickou aktivitu, což následně vede k nadváze. Z toho vyplývá i vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění a diabetu 2. typu. Proto by měly ženy v klimakteriu pravidelně cvičit. Na místě je také změna jídelníčku, ve kterém by měly převládat zelenina, ovoce, potraviny bohaté na vlákninu a chudé na tuky.
„Běžně se udává, že příznaky menopauzy zhoršují alkohol, kofein, cukr, kořeněná a příliš slaná jídla, horké koupele a horké tekutiny,“ doplňuje MUDr. Ivan Reich. Od problémů mohou ulevit i různé doplňky stravy, homeopatika apod.
Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/nepravidelna-menstruace-muze-ohlasovat-menopauzu/
Napsat komentář