«

»

Ženy trápí celá řada vaginálních infekcí

Dříve nebo později se každá žena setká s nějakým typem vaginální infekce. Příznaky těchto onemocnění jsou nepříjemné a dokážou pořádně ztrpčit život.

Není divu, záněty pochvy se projevují svěděním, pálením při močení, výtokem, což rozhodně k pocitu pohody nepřidá

Jak říká gynekoložka MUDr. Martina Hourová, procentuálně nejčastějšími infekcemi pochvy jsou bakteriální a kvasinkové infekce, případně smíšené.

„Nově se objevuje také virová poševní infekce způsobená herpetickými viry čili papilomaviry,“ doplňuje. Pokud vás podobné nepříjemnosti navštěvují často, pak asi víte, jak dokážou otrávit život a společensky vás znemožnit. No zkuste jít někam mezi lidi s takovým nadělením! Takže dokud se té protivné infekce nezbavíte, raději sedíte doma a modlíte se, aby už byla pryč. Ne vždy to jde tak snadno. Zkrotit ji lze jedině tehdy, když se začnete léčit včas a hlavně pečlivě! Domácí léčba je sice fajn, ale pokud již vaše potíže trvají delší dobu, zřejmě vámi používané prostředky nezabírají, a proto raději navštivte lékaře.

Neléčené záněty totiž mohou přejít v zánět vnitřních rodidel a ten může vést až k neplodnosti. Gynekologické vyšetření spolu se speciálním mikrobiologickým vyšetřením pomohou určit správně diagnózu a teprve pak začít s léčbou.

Nevíte, o jakou infekci se právě u vás jedná? Sama na to zřejmě nepřijdete, běžně se totiž rozlišuje pět základních typů poševních infekcí, které se označují termínem „mikrobní obraz poševní“, dobře známý pod zkratkou MOP. „Jsou číslovány od jedničky po šestku, ale jednička označuje normální nález fyziologické poševní flory. Mezi další záněty patří: bakteriální, hnisavý, kapavčitý, trichomonádový a kvasinkový,“ vyjmenovává MUDr. Hourová.

Tento typ rozdělení se používá již po desetiletí a odečítá se po obarvení sklíček s poševním nátěrem. Výsledek tedy není okamžitě, navíc tento typ nepostihuje některé nové jednotky, proto se stále více lékařů snaží tuto diagnostiku kombinovat s dalšími postupy, a to zejména s těmi, u kterých je výsledek rychle dostupný. „Jedná se zejména o pečlivé klinické vyšetření, zhodnocení množství a kvality poševního výtoku a zhodnocení stavu poševních stěn, například zjištění kyselosti, provedení amniového testu apod.,“ říká gynekoložka. Speciálním vyšetřením je pak ještě kultivace materiálu na kultivačních půdách, to se však provádí jen v určitých indikacích.

Pokud žijete pravidelným pohlavním životem, pak se může stát, že onemocníte nějakým druhem sexuálně přenosného zánětu.Může to být zánět chlamydie, kapavka, mykoplasmata, HSV (herpes simplex virus) nebo HPV (human papilloma virus). „U těchto jednoznačně sexuálně přenosných infekcí je třeba diagnostikovat a v případě pozitivity léčit vždy oba partnery. Totéž platí i pro trichomonádovou infekci. Zde užívají léčbu oba, respektive všichni sexuální partneři, a to pouze na pozitivitě nálezu u ženy,“ vysvětluje gynekoložka.

Pokud jde o kvasinkové a ostatní poševní infekce, pak se partner léčí jen v případě, že má obtíže. „Nelze však vyloučit tzv. ping-pong efekt. Muži totiž bývají dost často klinicky bez příznaků,“ dodává MUDr. Hourová. A jaká rada platí v těchto případech?Nejspolehlivější ochranou je prezervativ. Tak, jak je jeho funkce vyzdvihovaná u HIV infekce, stejně spolehlivě funguje i při výše jmenovaných infekcích. „Bariérovou ochranu vřele doporučuji i všem uživatelkám hormonální antikoncepce. Ta je sice dobře chrání před nechtěným početím, ale v případě přenosu infekcí nemá žádný ochranný význam,“ doporučuje lékařka.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/zeny-trapi-cela-rada-vaginalnich-infekci/

Napsat komentář